Podstawowe parametry podnośnika koszowego
Podnośnik koszowy posiada szereg parametrów. Które z nich są kluczowe przy podejmowaniu decyzji o wynajmowaniu konkretnego egzemplarza?
Zamawiając dowolną usługę, przed ostatecznym wyborem konkretnej oferty, sensownym jest zgromadzenie jak największej ilości informacji co do jej parametrów. To całkowicie naturalne zachowanie, gwarantujące dodatkowo większe szanse na dokonanie optymalnego wyboru. Nie inaczej jest w przypadku wynajmowania podnośnika koszowego, urządzenia posiadającego bardzo szerokie spektrum zastosowań.

Podnośnik podnośnikowi nierówny

Z wykorzystaniem podnośnika koszowego wiąże się wiele istotnych aspektów, które muszą być brane pod uwagę, jeżeli praca przy pomocy tego urządzenia ma być wykonana sprawnie i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Każdy podnośnik jest opisany szeregiem parametrów technicznych. Zapoznanie się z nimi pozwala poznać możliwości danego podnośnika. Wiedząc, co oferuje dana maszyna oraz znając jej ograniczenia, można przewidzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, czy dany podnośnik koszowy będzie w stanie sprostać konkretnemu zadaniu.

Jakie są podstawowe parametry techniczne podnośnika koszowego?

Różnorodność w zakresie rodzajów podnośników koszowych daje w konsekwencji niezwykle rozbudowany wachlarz parametrów technicznych. Różnice będą widoczne w przypadku różnych konstrukcji mechanizmu zwyżki czy w typie platformy, na której zamontowany będzie mechanizm podnośnika. Wszystkie one będą posiadać jednak wspólne dla siebie własności, które są podstawowymi parametrami każdego podnośnika koszowego.

OBSZAR ROBOCZY / ZAKRES PRACY

Jeden z najważniejszych parametrów, który już na wstępie decyduje, czy dany podnośnik jest odpowiedni do danego zadania. Na obszar roboczy składają się dwie wartości: maksymalna wysokość robocza [m] oraz maksymalny wysięg boczny [m]. Pierwsza z nich to maksymalna wysokość, na jaką podnoszony jest kosz względem podłoża. Z kolei maksymalny wysięg boczny określa na jaką odległość boczną od osi podnośnika może zostać przemieszczony kosz. Obie składowe pozwalają na wyznaczenie obszaru roboczego podnośnika.

Zakres pracy podawany jest zwykle dla dwóch wartości obciążeń kosza (obciążenie równe połowie obciążenia maksymalnego i obciążenie maksymalne) i jest on od tego obciążenia silnie uzależniony. Maksymalny obszar roboczy zależy od masy całkowitej podnośnika, jego konstrukcji i wymiarów, co wpływa na koszt usługi. Należy więc dokładnie określić na jakiej wysokości będzie wykonywana praca i wybrać podnośnik dysponujący odpowiednim zakresem parametrów roboczych.

Maksymalny udźwig kosza

Parametr, który precyzyjnie określa dopuszczalną masę, jaka może być umieszczona w koszu. Obejmuje ona wagę operatorów, narzędzi oraz wszelkich elementów, które będą zabierane do kosza. Należy jednocześnie pamiętać, że podnośnik koszowy nie może być wykorzystywany jako dźwig, o ile nie jest do tego przystosowany i nie posiada dedykowanego zaczepu (atestowany uchwyt nie jest standardowym wyposażeniem typowego podnośnika koszowego).

Nawet gdy podnośnik posiada odpowiednie wyposażenie, w przypadku ciężarów przekraczających łącznie z koszem i obsługą pół tony, wymaga się zazwyczaj wykorzystania z pomocy dodatkowego dźwigu.

Podnośnik koszowy – pozostałe parametry techniczne

Już te dwie, wymienione powyżej cechy pozwalają na znaczne zawężenie puli ofert wynajmu podnośnika. Bardzo często jednak, obok tak oczywistego parametru, jak cena wynajmu, decydującą rolę odgrywają pozostałe właściwości, takie jak:

Wyposażenie w kosz obrotowy, zwiększający zakres ruchu, co w wielu przypadkach może znacznie ułatwiać pracę, a przez to przyspieszać i obniżać koszty danego przedsięwzięcia. W przypadku tej funkcji znaczącym parametrem będzie kąt obrotu kosza.

Wymiary kosza [cm] – często pomijany aspekt, który jednak może decydować o możliwości zastosowania danego podnośnika. Jeżeli miejsce, w którym ma operować kosz jest mocno ograniczoną przestrzenią, to jego wielkość zaczyna odgrywać znaczącą rolę. W opisie podnośnika powinna znajdować się informacje na temat dokładnych wymiarów kosza (długość, szerokość, wysokość).

Masa całkowita podnośnika [t] – istotny aspekt z punktu widzenia bezpieczeństwa. Miejsca takie jak np. stropy parkingów podziemnych, pomosty, nabrzeża itp. posiadają wyznaczone dopuszczalne obciążenie jakie może przypadać w ich przypadku na jednostkę powierzchni (na metr kwadratowy). Pracując w takich miejscach z ciężkimi maszynami należy dbać, aby nie doszło do przekroczenia wspomnianych norm. Waga podnośnika koszowego odgrywa kluczową rolę przy określaniu czy dany typ podłoża będzie stanowił odpowiednie podparcie dla urządzenia. Znaczenie mają tu takie kwestie jak zwartość podłoża, a także jego ukształtowanie i nachylenie.

Typ podnośnika (pod względem możliwości transportu) – wyróżnić można tu przede wszystkim podnośniki umieszczone na podwoziu samochodowym (samochód dostawczy, samochód ciężarowy), podnośniki samojezdne, podnośniki przeznaczone do holowania (zintegrowane z przyczepą) lub przystosowane do przewozu na przyczepie i posiadające własny napęd, umożliwiający przemieszczanie ich na krótkim dystansie pomiędzy środkiem transportu a miejscem pracy, a także lekkie podnośniki pozbawione jakiegokolwiek napędu. Każda z wymienionych konstrukcji posiada szereg zalet i jest preferowanym wyborem w różnych sytuacjach. Podnośniki zainstalowane na podwoziu samochodowym mogą pokonywać duże odległości i oferują bardzo duży zakres możliwości w zakresie maksymalnego zasięgu roboczego. Natomiast podnośniki holowane to w dużej części lekkie i kompatybilne maszyny, które mogą być umieszczane w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Właściwości trakcyjne, rodzaj napędu – uwzględnić należy tu przede wszystkim rodzaj napędu: elektryczny lub spalinowy. Podnośniki o napędzie elektrycznym mogą być używane w zamkniętych przestrzeniach takich jak np. hale magazynowe. Natomiast podnośniki z silnikami spalinowymi wykorzystuje się jedynie do prac na wolnym powietrzu. Ważną cechą podnośników samojezdnych lub zamontowanych na podwoziu samochodowym jest ich dzielność terenowa. W przypadku, gdy istnieje konieczność poruszania się w trudnym terenie, dużą rolę odgrywać będzie obecność napędu na wszystkie koła, a także ilość samych kół. Liczą się również rozstaw osi, szerokość oraz typ opon. Im bardziej wymagające warunki, tym więcej aspektów, które muszą być brane pod uwagę. Ostatnim czynnikiem wartym wymienienia jest promień skrętu podnośnika w przypadku modeli samojezdnych lub zintegrowanych na podwoziu samochodowym. Zawsze, gdy miejsce pracy jest ograniczone pod względem powierzchni, dobrze upewnić się, czy dany podnośnik będzie mógł swobodnie dotrzeć na planowane miejsce pracy.

Wśród dodatkowych parametrów podnośnika, często wymienianymi są następujące właściwości:

Wymiary podnośnika

Wysokość i szerokość przejazdowa – podawana z lub bez uwzględniania lusterek bocznych (istotne w przypadku docelowych miejsc pracy wymagających przejazdu tunelem, mostem itp.). Długość całkowita oraz szerokość po rozstawieniu podpór (a także możliwość ustawienia podpór w obrysie podnośnika – szybsza metoda, zapewniająca jednak mniejszą stabilność i ograniczająca możliwości podnośnika) umożliwiają określenie, czy dany podnośnik zmieści się na przewidywanym stanowisku roboczym.

Materiał kosza

Materiały takie jak stal, aluminium czy tworzywo sztuczne warunkują rodzaj prac jakie mogą być wykonywane przy użyciu danego kosza. Przykładowo do prac elektrycznych stosuje się zwyżki z koszami wykonanymi z tworzywa sztucznego; w pracach budowlanych, gdzie liczy się solidna konstrukcja i odporność na uszkodzenia stosuje się kosze stalowe, natomiast w lekkich podnośnikach częstym wyborem będzie aluminium.

Panel sterowania

Zamontowany zarówno na podwoziu jak i w samym poszu. W każdym przypadku operowanie podnośnikiem może być realizowane jedynie przez przeszkolonego pracownika, posiadającego aktualne uprawnienia do obsługi podnośnika.

Gniazdo elektryczne w koszu

Umożliwia ono wygodne korzystanie z narzędzi elektrycznych; gniazdo zasilane jest z agregatu prądotwórczego, który powinien znajdować się na wyposażeniu podnośnika (należy o tym poinformować w momencie zamawiania usługi).

Niebrudzące koła

Opcja w przypadku podnośników przeznaczonych do pracy w pomieszczeniach.

Wyposażenie dodatkowe

Uprzęże i szelki zabezpieczające (wypożyczane załodze kosza w przypadku braku własnych środków ochrony osobistej).

Jak prawidłowo wynająć podnośnik koszowy?

Schemat działania jest bardzo prosty, a jednocześnie znajduje się w nim wiele niuansów. Przechodząc do rzeczy i zakładając, że ma się już pewność, że potrzebne będzie skorzystanie z usługi wynajmu podnośnika koszowego, należy odpowiedzieć sobie na trzy istotne pytania:

  1. Na jakiej wysokości będą wykonywane prace?
  2. Ile osób i jakie łączne obciążenie znajdzie się w koszu?
  3. Czy miejsce pracy pozwala na stosowanie danego typu podnośnika, uwzględniając jego wymiary, przestrzeń potrzebną do manewrowania, stabilność podłoża?

W przypadku wątpliwości, warto jest zasięgnąć opinii operatora, który będzie w stanie, na podstawie doświadczenia zdobytego podczas pracy z danym podnośnikiem, udzielić precyzyjnych odpowiedzi.

Osoby zainteresowane wynajmem podnośnika koszowego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – ETSerwis Gdańsk: Podnośnik koszowy. Znajdują się tam wszystkie kluczowe informacje dotyczące zarówno samego podnośnika jak i warunków jego wynajmu.