Podnośnik koszowy i jego zastosowania

Podnośniki koszowe i ich możliwości. Do jakich prac i zadań można wykorzystać różnego typu podnośniki koszowe.
Podnośnik koszowy jest specjalnym rodzajem sprzętu dźwigowego przeznaczonym do podnoszenia ludzi, narzędzi i materiałów na znaczne wysokości. Jego głównym wyróżnikiem, w porównaniu z innymi urządzeniami dedykowanymi do przenoszenia ciężarów, jest główny element roboczy, czyli kosz.

Co wpływa na użyteczność podnośnika koszowego?

Podnośnik koszowy należy do grupy maszyn określanych jako urządzenia dźwigowe. Klasyczna konstrukcja składa się z platformy (samojezdnej, holowanej lub zainstalowanej na podwoziu samochodowym), mechanizmu dźwigowego oraz zamontowanego na nim kosza.

Duże zróżnicowanie wśród podnośników koszowych pozwala na optymalne dopasowanie parametrów urządzenia do danego zadania.

Podnośniki koszowe o napędzie elektrycznym będą z powodzeniem wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak np. powierzchnie magazynowe, hale montażowe czy obiekty sportowe.

Możliwość podnośnika w zakresie wysokości i odległości na jaką może być wyniesiony kosz określane zbiorczo jako wysięg, to kolejne istotne parametry. Wysokość, zasięg i skorelowany z nimi udźwig maksymalny są charakterystyczne dla danego rodzaju podnośnika koszowego.

Typy podnośników koszowych są dostępne w czterech podstawowych rodzajach

Podnośnik przegubowy

Podnośnik nożycowy

Podnośnik teleskopowy

Podnośnik masztowy

Rodzaj podnośnika wpływa również na warunki pracy. Przykładowo dla podnośników nożycowych cechą charakterystyczną będzie duży, stabilny kosz, podczas gdy podnośniki przegubowe będą oferować spory wysięg i duże możliwości w zakresie manewrowania samym koszem.

Pracując z podnośnikiem koszowym, operatorzy są umieszczani na specjalnej platformie, która musi spełniać wszystkie aktualne wymogi bezpieczeństwa dotyczące pracy wykonywanej na wysokości.

Usługi podnośnikiem koszowym – rodzaje i zakres prac

Podnośnik koszowy jest drogim urządzeniem. Wymaga również odpowiednich uprawnień do obsługi. Dlatego też, popularnym rozwiązaniem jest wynajem podnośnika i wykorzystanie go do bardzo różnych zadań, m.in.:

W branży budowlanej – ogromna liczba zastosowań, wśród których wymienić można wszelkie prace wykonywane na wysokościach, a więc wykonywanie ociepleń i malowanie elewacji, instalowanie elementów dachowych oraz rynien, montaż okien na wyższych kondygnacjach lub instalacja oświetlenia, klimatyzacji, sprzętu telekomunikacyjnego lub telewizyjnego (anteny) itp.

W energetyce –  przy montażu, konserwacji i naprawie elementów infrastruktury energetycznej. Praca przy instalacjach elektrycznych wymaga odpowiednio przystosowanych podnośników, zapewniających bezpieczeństwo operatorom pracujących z instalacjami znajdującymi się pod wysokim napięciem.

Prace konserwacyjne – bardzo popularne rozwiązanie w przypadku usług związanych z myciem oszklenia i elewacji budynków, wymianie oświetlenia itp.

W branży reklamowej – instalowanie banerów, bilbordów czy dekoracji. Z racji tego, że tego typu elementy reklamowe muszą być umieszczane w widocznych miejscach, a ponadto są regularnie zmieniane.

W przemyśle filmowym i telewizyjnym – przy montażu elementów dekoracji, oświetlenia czy nagłośnienia, a także przy nagrywaniu pewnego typu ujęć.

W ogrodnictwie i sadownictwie – prace związane z pielęgnacją drzew i krzewów, przede wszystkim przy ich cięciu, szczepieniu itp. wymagają dużej swobody w pracy na znacznej wysokości.

Przy pracach porządkowych – dbanie o tereny zielone, szczególnie w miastach to nie tylko kwestia estetyki, ale również konieczność podyktowana wymogami bezpieczeństwa. Usuwanie potencjalnie niebezpiecznych gałęzi, grożących oderwaniem i upadkiem na miejsca gdzie mogą znajdować się przechodnie, to tylko jedno z zastosowań. W sezonie zimowym, na budynkach może pojawiać się niebezpieczne oblodzenie. W wielu przypadkach jego usunięcie jest możliwe właśnie przy wykorzystaniu podnośników koszowych.

Planując wynajęcie podnośnika koszowego warto skorzystać z ofert firm oddających do dyspozycji klienta wyszkolony personel, posiadający odpowiednie uprawnienia. Dzięki temu możliwe jest skorzystanie z pełnego potencjału jaki mają te urządzenia i to bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy odnośnie ich obsługi.