Rodzaje i typy podnośników koszowych
Opis najpopularniejszych odmian podnośników koszowych, wraz ze wskazaniem ich zalet i potencjalnych zastosowań.

Podnośniki koszowe to rodzina urządzeń transportu bliskiego wykorzystywana w wielu branżach, od budownictwa, poprzez usługi porządkowe, branżę reklamową, ogrodnictwo i sadownictwo, po branżę filmową. Trudno jest wymienić wszystkie możliwe zastosowania, co dobitnie pokazuje jak wszechstronnym urządzeniem jest podnośnik koszowy.

Specyfika zadań, do których wykorzystywane są podnośniki koszowe spowodowała powstanie znacząco różniących się między sobą konstrukcji. Ich indywidualne cechy sprawiają, że dany typ podnośnika będzie się nadawał do konkretnego rodzaju prac.

Typy podnośników koszowych

Podnośniki koszowe – urządzenia dźwignicowe, wyróżniające się niezwykle wieloma zastosowaniami. Dzieląc podnośniki koszowe pod wglądem napędu oraz podnoszenia kosza wyróżniamy:

Pod względem sposobu podnoszenia:

  • podnośniki nożycowe,
  • podnośniki przegubowe,
  • podnośniki teleskopowe.

Pod względem sposobu przemieszczania:

  • podnośniki samojezdne,
  • podnośniki holowane,
  • podnośniki na samochodach.

Pod względem napędu:

  • podnośniki o napędzie elektrycznym,
  • podnośniki o napędzie spalinowym.

Podnośniki nożycowe

Mechanizm tych podnośników opiera się o krzyżujące się ze sobą ramiona, które podnoszą podest, poprzez ich prostowanie. Konstrukcja ta pozwala na zapewnienie maksymalnej stabilności, niezależnie od wielkości samego podestu, który jest podparty z obu stron.

Konstrukcja ta posiada szeroką gamę zastosowań, ze szczególnym naciskiem na pracę w przestrzeniach zamkniętych, co wynika ze stosunkowo małych gabarytów i niewielkiego zapotrzebowania na wolną przestrzeń wokół pracującego podnośnika.

Mechanizm podnośników tego typu pozwala unieść umieszczoną na nim platformę na stosunkowo dużą wysokość, przy maksymalnym zredukowaniu niepożądanych wstrząsów i wychyłów. Jednocześnie sama platforma jest mocno ograniczona przez mechanizm podnoszący i nie posiada zazwyczaj zbyt szerokiego zakresu ruchów poza pionem.

Podnośniki przegubowe

Podnośniki tego typu sprawdzą się przy wszelkiego rodzaju zadaniach, gdzie dostęp do miejsca  pracy jest utrudniony na tyle, że nie ma np. możliwości ustawienia podnośnika bezpośrednio pod takim miejscem (jak wymagane jest to w przypadku podnośników nożycowych). Konstrukcja ta pozwala na dużą manewrowość oraz posiada względnie duży zasięg roboczy.

Używanie podnośnika przegubowego wymaga stosunkowo sporych umiejętności i doświadczenia. Udźwig podnośnika zmienia się w zależności od tego, jak daleko od środka ciężkości znajdzie się końcówka ramienia z koszem.

Podnośniki teleskopowe

Ostatnim rodzajem podnośników, pod względem mechanizmu unoszącego, są podnośniki teleskopowe. Charakterystyczną ich cechą jest znaczna długość wysięgnika przy jednocześnie małej wadze i gabarytach. Podnośniki tego typu są stworzone do zadań związanych z operowaniem na dużych wysokościach. Wynika to z prostej konstrukcji składającej się z jednego wysuwanego ramienia, którego długość dostosowana jest do wysokości, na której wykonywana jest praca.

Podnośniki oprócz podziału na sposób podnoszenia, dzielą się również pod względem sposobu w jaki są transportowane.

Podnośniki samojezdne

Podnośniki samojezdne posiadają własny napęd (elektryczny lub spalinowy).Takie rozwiązanie pozwala na swobodne przemieszczanie podnośnika pomiędzy stanowiskami pracy, nawet gdy są one od siebie znacznie oddalone. Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego podnośniki mogą być stosowane wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Szeroki wachlarz modeli dostępny na rynku, różniących się mocą, wysięgiem maksymalnym, udźwigiem, jak i sposobem podnoszenia, pozwala dobrać podnośnik idealnie do wymagań danego zadania.

Podnośniki holowane lub przewożone na przyczepach

Ten typ podnośników łączy ze sobą cechy podnośników samojezdnych oraz montowanych na samochodach. Ich transport, nawet na duże odległości, jest ułatwiony dzięki możliwości użycia samochodu jak środka transportu. Dodatkowo sam samochód może być wykorzystany do innych zadań, takich jak na przykład transport materiałów czy personelu, gdy dostarczy na miejsce już sam podnośnik. Cecha ta ma kluczowe znaczenie np. dla firm, które nie mogę sobie pozwolić na posiadanie wyspecjalizowanego podnośnika na podwoziu samochodowym.

Podnośniki na podwoziach samochodowych

Podnośniki tego typu posiadają jedną przewagę nad podnośnikami samojezdnymi – są w stanie pokonywać znacznie większe odległości. Zintegrowanie konstrukcji podnośnika z samochodem pozwala na dotarcie do miejsc oddalonych o wiele kilometrów, a bardziej specjalistyczne konstrukcję umożliwiają np. jazdę w trudnym terenie.

Szczególną grupą podnośników są podnośniki montowane na samochodach ciężarowych. Charakteryzują się one dużą wysokością podnoszenia kosza oraz sporym udźwigiem, wynikającym z zastosowania ciężkiej i stabilnej podstawy transportowej.